GDY UMRZE KTOŚ BLISKI

I.Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu.
Należy udać się na oddział do szpitala po kartę zgonu. Uroczystości pogrzebowe umawiamy z rodziną w zależności od potrzeby wystawienia w domu lub kaplicy przedpogrzebowej.

II.Jeżeli zgon nastąpił w domu
Należy wezwać pogotowie ratunkowe by stwierdziło zgon i wypisało tzw. kartę zgonu ( karta zgonu jest potrzebna do wystawienia aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego ). Jeżeli pogotowie nie wystawi karty zgonu musimy zgłosić się do lekarza rodzinnego gdzie osoba zmarła się leczyła. Jeżeli zgon nastąpił w domu wystarczy zadzwonić do naszej firmy wówczas odbierzemy osobę zmarłą i przewieziemy do domu pogrzebowego gdzie zostanie przygotowana do ceremonii pogrzebowej.

III.Od czego zacząć ?
1.Po otrzymaniu karty zgonu udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego Miasta w którym nastąpił zgon, gdzie otrzymamy bezpłatnie 3 akty zgonu oraz ¼ część z karty zgonu, która jest opieczętowana przez USC ( potrzebna jest ona do przedstawienia administracji cmentarza w celu dokonania pochówku).

Dokumenty potrzebne do załatwienia aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego :
- karta zgonu
- dowód osobisty osoby zmarłej
- dowód osobisty osoby upoważnionej(najblizsze pokrewieństwo).

2. Następnie udajemy się do Zakładu Pogrzebowego „ Omega" w celu załatwienia wszelkich formalności. Wspólnie z Państwem ustalimy najmniejsze szczegóły dotyczące pogrzebu oraz doradzimy przy wyborze trumny, urny,nekrologów,doboru kaplicy

3. Jeżeli ceremonia pogrzebowa odprawiona będzie w nie swojej parafii, musimy udać się do księdza lub organisty, któremu podlega kościół lub kaplica, w której ma się odbyć ceremonia aby zarezerwować dzień i godzinę pogrzebu. Następnie udajemy się do swojej parafii powiadomić księdza o terminie pogrzebu.

4. Kolejnym krokiem będzie udanie się do administracji cmentarza w celu wyznaczenia miejsca pochówku.Można również nam zlecić załatwienie formalności cmentarnych

ZASIŁEK POGRZEBOWY
Zasiłek pogrzebowy od dnia 01.03.2011r. wynosi 4000,00 PLN Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom w naszej firmie istnieje możliwość kredytowania pochówku w ramach wysokości zasiłku. Nie pobieramy żadnych prowizji, a kwota zasiłku jest taka sama jak w przypadku osobistego stawiennictwa w ZUS.

Dokumenty potrzebne do załatwienia zasiłku pogrzebowego ZUS/ KRUS :
- akt zgonu
- odcinek renty lub emerytury ewentualnie książeczka rencisty
- rachunek za usługę wystawiony przez naszą firmę
- ksero dowodu osobistego osoby upoważnionej do pochówku


INFORMACJE DOTYCZĄCE KREMACJI ZWŁOK
Kremacja jest jednym z rodzajów pochówku, polegający na bezdymnym i bezzapachowym spopielaniu ciała. W Polsce, staje się ona coraz powszechniejszą formą pogrzebu naszych bliskich.

Przygotowanie ciała do kremacji odbywa się podobnie jak w przypadku pochówku tradycyjnego lub zastępując tradycyjne ubranie zmarłego specjalnym płótnem - tzw. całunem. Sam proces spopielenia odbywa się natomiast w trumnie kremacyjnej pozbawionej warstw farby i lakieru, ozdób i uchwytów i jest przeprowadzany w specjalnym piecu kremacyjnym w krematorium.

Ponieważ kremacja jest procesem nieodwracalnym, przed jej wykonaniem, organizowane jest zazwyczaj dla bliskich pożegnanie ze zmarłą osobą. Dlatego ceremonia pogrzebowa związana ze spopieleniem zwłok odbywa się najczęściej dwuetapowo. Pierwszy etap to pożegnanie i kremacja drugi natomiast to pochówek urny z prochami oraz ceremonia pogrzebowa.

Jako upoważnieni do zlecenia kremacji, mogą Państwo zlecić kompleksową obsługę pochówku naszemu zakładowi który zorganizuje wszystko za Państwa.

1. Aspekt prawny
W Polsce nie ma prawnych przeciwwskazań do zlecenia kremacji. Decydującym czynnikiem jest tu religia wyznawana przez zmarłego. Ponieważ głównym wyznaniem w Polsce jest katolicyzm, przedstawiamy, co Kodeks Prawa Kanonicznego Kościoła Rzymsko-Katolickiego mówi o kremacji:

Kanon 1176 § 3.
Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.

Według ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, zmarłego można pochować jedynie na cmentarzu, w katakumbach lub w szczególnych wypadkach, gdy zgon nastąpił podczas rejsu – zatopić w morzu, natomiast prochy osoby skremowanej mogą być pochowane na cmentarzu lub wsypane do morza.

2. Przy zleceniu kremacji zakładowi pogrzebowemu "Omega" prosimy o dostarczenie następujących dokumentów:
- dowód osobisty osoby uprawnionej do wydania zezwolenia na kremację
- oryginał (kopia)odpisu skróconego aktu zgonuChcielibyśmy podkreślić, iż decydując się na skorzystanie z naszych usług,
spotkacie się z wszelką pomocą w jednej z najcięższych chwil naszego życia,
jaką jest śmierć bliskiej osoby, a za rozsądną cenę uzyskacie godne
i kompleksowe usługi pogrzebowe.